Wolontariat z klasą

 

rekrutacja bursa dokumenty

wolontariat z klasą

 

Czym jest: "Wolontariat z klasą"?

Jest to projekt, do którego przystąpiliśmy w bieżącym roku szkolnym 2016/2017. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie CREO czyli Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej z Poznania, a adresatem Szkolne Kluby Wolontariatu całego województwa.

 

Jaki jest cel projektu?

Celem projektu jest szerzenie idei wolontariatu wśród młodzieży naszej szkoły, uwrażliwienie na potrzeby osób starszych, biednych, chorych czy niepełnosprawnych. Poprzez uczestnictwo w szeregu akcji dobroczynnych chcemy spożytkować energię drzemiąca w Was droga Młodzieży, nauczyć cierpliwości, odpowiedzialności oraz systematyczności, które w dalszej edukacji lub póżniejszym życiu zawodowym mogą okazać się bardzo przydatne.

 

Jak ma przebiegać projekt?

Projekt, który potrwa do 30.06. 2017 roku obejmuje cykl innowacyjnych zajęć dla uczniów prowadzonych przez animatorów stowarzyszenia CREO. Są to:

  1. Warsztaty z wózkiem inwalidzkim przygotowujące uczniów do roli asystenta osoby poruszającej się na wózku
  2. Spotkanie z osobami niepełnosprawnymi mające na celu przełamanie barier w kontakcie z "innością"
  3. Warsztaty o tematyce starości, które konfrontują uczniów z tematem starzenia się i skłaniają do refleksji nad traktowaniem seniorów w społeczności
  4. Warsztaty z symulatorem starości, które pozwalają wczuć się w rolę seniora poprzez założenie specjalnego kombinezonu imitującego ograniczenia osób starszych

W ramach projektu młodzież angażuje się w przeróżne akcje wolontariackie, które dokumentuje w specjalnym Dzienniku Wolontariusza, gablocie oraz na stronie szkoły.

 

Kto uczestniczy w "Wolontariacie z klasą"?

Na udział w projekcie zdecydowało się kilkanaście osób naszej szkoły z klas 1szych i 2gich, a opiekunem szkolnym przedsięwzięcia jest pani Izabela Bodylska. Aby pomagać i brać udział w akcjach wolontariackich nie musisz należeć do projektu, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych :)

 

Dnia 24. października 2016 roku odbyliśmy warsztaty szkoleniowe będące wprowadzeniem do projektu: "Wolontariat z klasą". W tajniki "Wolontariatu krok po kroku" wprowadził nas pan Krystian Kędziora z Wrzesińskiego Centrum Wolontariatu.

wolontariat z klasą 001

 

Dnia 26. października 2016 roku gościł w naszej szkole pan Ryszard Michalak z CREO z Poznania, który w ramach projektu: "Wolontariat z klasą" rozmawiał z młodzieżą na temat niepełnosprawności i zaprezentował prawidłową obsługę wózka inwalidzkiego. O naszym udziale w projekcie i wrażeniach po warsztatach podzieliliśmy się tego dnia w "Radio Września".

 

wolontariat z klasą 002

 

W dniach 25.-27. listopada 2016 roku uczestniczyliśmy aktywnie w zbiórce żywności w ramach ogólnopolskiej akcji Banku Żywności. Wolontariuszki naszej szkoły zachęcały lokalnych mieszkańców do wsparcia akcji i zakupienia środków spożywczych i uzbierały 5 pełnych wózków z żywnością. Brawo Dziewczyny! :)

wolontariat z klasą 003

 

W dniu 30. listopada 2016 gośćmi naszej szkoły byli panowie Krzysztof Zieliński i Przemysław Stelmasik reprezentujący fundację: „Podaj dalej” z Konina i zmagający się na codzień z problemami własnej niepełnosprawności. Podczas dwugodzinnego spotkania opowiedzieli nam swoje historie i zachęcali młodzież do dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych we współczesnym świecie i postrzeganiu ich przez społeczeństwo. Ich postawa wobec życia, pełna wiary i optymizmu pokazała nam, iż niepełnosprawny nie oznacza wykluczony.

wolontariat z klasą 004

 

Dnia 3 grudnia 2016 roku uczestniczyliśmy w wyjeździe do Wrocławia, którego organizatorem było WCW czyli Wrzesińskie Centrum Wolontariatu z panem Krystianem Kędziorą na czele. Wyjazd ten, w którym wzięli udział wolontariusze różnych szkół naszego miasta, był okazją do wspólnego uczczenia „Światowego Dnia Wolontariusza”, który przypada 5 grudnia.

wolontariat z klasą 006wolontariat z klasą 007

 

6 grudnia 2016 roku braliśmy czynny udział w akcji zapalania choinki na rynku naszego miasta, a wolontariuszki naszej szkoły jako elfy św. Mikołaja rozdawały słodycze najmłodszym mieszkańcom życząc: Wesołych Świąt!

 wolontariat z klasą 005

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
5
6
7
8
9
10
11
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

szkola dialogu 2019

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Kontakt

kontakt

bip logo