Aktualności

IGOR 1„Dla kogo jest programowanie? Czy prawdą jest, że informatycy są aspołeczni i się nie myją? I jak zacząć pracę w ziemi obiecanej każdego miłośnika branży IT, czyli Dolinie Krzemowej?” Odpowiedziami na te pytania rozwiał wątpliwości uczniów Igor Kupczyński - absolwent LO im. Henryka Sienkiewicza z rocznika 2005, obecnie pracownik rozpoznawalnej na rynku firmy Elastic.
Kto może nas zatrudnić?
Jak powszechnie wiadomo rynek pracy dla programistów jest długi i szeroki jak stąd do San Francisco. Rozpoczynając od tak znanych i prestiżowych firm jak Facebook, Amazon, Microsoft czy Apple, zatrudnienia możemy szukać w bankach i wszelkiego rodzaju korporacjach. Jak zauważył nasz gość –„Every company is a tech company”, mówiąc prościej - programiści potrzebni są wszędzie. Kto by pomyślał, że nawet do monitorowania przyrostu i rozmieszczenia populacji szopa pracza w Niemczech poszukiwani są programiści?


Zarobki
To była ta część prezentacji, na której większość uczniów znacznie się ożywiła. I się nie dziwię. Kwoty, na jakie mogą liczyć już początkujący programiści, to niejednokrotne wielokrotności średniej krajowej. Trzeba jednak pamiętać, że przy tak dynamicznym rynku umiejętności nabyte jednego dnia, drugiego mogą być już przestarzałe i nieaktualne. Właśnie dlatego dobry programista musi nieprzerwanie poszerzać swoją wiedzę o rynkowe nowości.
Jestem zdeterminowany, chcę zostać programistą, ale nigdy nie programowałem ani nie hakowałem serwerów ABW- jak żyć?
Mimo że w filmach nastolatkowie łamią serwery szkół, piszą własne gry i zarabiają na nich miliony, to Igor zapewnia, że bez konkretnego doświadczenia w programowaniu nawet w tym wieku nadal mamy duże i realne szanse na sukces w branży. Jeśli od zawsze byłeś ciekawy świata, uwielbiałeś łamigłówki, a w nazwie profilu twojej klasy (lub chociaż na liście przedmiotów, z którymi nieźle sobie radzisz) widnieje cząstka „mat”, to nie ma co się bać programowania, bo jest właśnie dla Ciebie! W tajemnicy dowiedzieliśmy się, że nawet jeśli z fizyką i matematyką jesteśmy na bakier, to nadal jest dla nas nadzieja! Firmy sprzedające oprogramowanie i aplikacje codziennego użytku poszukują także ludzi znających się na psychologii i zarządzaniu.
Reasumując, programowanie nie takie straszne jak je malują i każdy w nim znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że z roku na rok będziemy mogli gościć w naszej szkole coraz więcej spełnionych informatyków – takich jak Igor Kupczyński.


Marcelina Czaja, kl. 1d

IGOR 2IGOR 3

 

 

 

 

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
9
10
13
17
18
20
24

logo taplo

logo UE rgb 1

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo