Aktualności

muszkieterkiMonika Szczygieł, Jagoda i Zuzanna Łojko – nadzwyczaj charakterne dziewczyny z klasy 3a, od 27 kwietnia już absolwentki Sienkiewicza. Wybrały dla siebie miejsce wśród humanistów i to miejsce wykorzystały maksymalnie, żeby rozwinąć własne pasje, poszerzyć horyzonty, pogłębić naprawdę różnorodne zainteresowania. Od pierwszej klasy stawały w szranki z najlepszymi, podejmując wyzwania Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Tytuł finalisty w ubiegłym roku zdobyła Zuzanna, a w tym, tuż przed maturą, Monika. Jagoda została w Sienkiewiczowskim 2016 roku laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego poświęconego życiu i twórczości autora „Quo vadis” i w nagrodę miała okazję wędrować jego rzymskimi śladami z czasów obmyślania i twórczego projektowania chrześcijańskiej epopei. Taka kumulacja talentu i niezwykle świadomego, pogłębionego zaangażowania w kształtowanie własnej osobowości nie należy do zjawisk powszednich, choć ku ogromnej radości (pewnie nie tylko) polonisty udzielała się w wielu niezapomnianych sytuacjach jak najbardziej codziennego życia szkolnego.

Utytułowane Bliźniaczki z serdecznie i z wzajemnością zaprzyjaźnioną z nimi Moniką oddelegowujemy w świat szeroki i ciągle jeszcze nieodgadniony, więc wart poznania. Oby okazał się na miarę i nie zawiódł, gdziekolwiek będziecie się z nim mierzyć. Dumnie nieście ze sobą Sienkiewicza, który już znalazł dla Was miejsce w swej czułej i serdecznej pamięci. Na koniec kilka wspomnień i wzruszeń zaklętych, jakżeby inaczej, w słowie, tym, które było i pozostanie zawsze ważne.

„Nie cierpię bezczynności, marnowania czasu, fast foodów, bezsensownych zakończeń i przerw między kolejnymi sezonami seriali. Chciałabym zobaczyć szybujące kardynały, poznać język norweski, pooddychać Amsterdamem, czytać książki, które robią straszny mętlik w głowie, zostawiając ludzi sponiewieranych. Jak każdy, pragnę mieć wspomnienia o ciepłych letnich wieczorach oraz wigilijnym mrozie. Wierna naukom Greena chciałabym po prostu nie ustawać. Nigdy nie ustawać w poszukiwaniu Wielkiego Być Może.” (Zuzanna Łojko)
„Musisz wiedzieć, że lubię słowa, pączki i popołudnia z herbatą. Jest wiele rzeczy, które chciałabym zmienić i wiele takich, które mogłyby trwać wiecznie. Wiedz, że nie lubię wcześnie wstawać i późno zasypiać. Stawiam sobie za priorytet pamiętać o wszystkim. Chciałabym, żeby ludzie dobrze czuli się w moim towarzystwie, ale nie lubię tłocznych miejsc. Z reguły nie mówię wiele, ale zawsze chętnie posłucham, co inni mają do powiedzenia. Jestem kolekcjonerem wspomnień. Jeśli chodzi o przyszłość, nie potrafię Ci powiedzieć wiele. Na pewno chciałabym mieć dużo czasu na czytanie.” (Jagoda Łojko)
„Stwierdzenie, że „jaka Monika jest, każdy widzi”, byłoby okropnym kłamstwem. Sama nie do końca jeszcze odkryłam siebie. (...) Moje miejsce naturalne jest gdzieś wśród lasów, gdzie czas płynie spokojnie i zamyka się w okrąg. Do takich zakątków Wszechświata najchętniej uciekam. Z ziemi bije tam niewyobrażalny spokój, który delikatnie kołysze zmęczone codziennością zmysły. Mieszkam w Nekielce i nie podejrzewam, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Może to kwestia wrażliwości, ale naprawdę uważam, że powietrze drży tutaj z zupełnie inną częstotliwością.. W samotności odnajduję własny, ciepły kąt. Kocham tworzyć...” (Monika Szczygieł)


PS Przywołane fragmenty pochodzą z pierwszego wypracowania napisanego 3 lata temu i są nie tylko niezbitym dowodem nietuzinkowości Autorek, ale także świadectwem tego, że zdarzają się takie niezwykłe momenty, w których inni nauczyciele mogą pozazdrościć polonistom mozolnego trudu sprawdzania długich prac domowych :)
Renata Czaja

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
9
10
13
17
18
20
24

logo taplo

logo UE rgb 1

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo