wykłady201822 maja grupa uczniów z klas 2d i 1b wzięła udział w kolejnym wygładzie z cyklu "Po indeks z Pitagorasem". Prelegent - Pan Bartłomiej Przybylski z Zakładu Algorytmiki i Metod Numerycznych WMiI UAM w Poznaniu przedstawił zagadnienia dotyczące liczb pierwszych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?