Aktualności

zdj.1111W minionym tygodniu mieliśmy okazję po raz kolejny uczestniczyć w projekcie "International Education", który nasze liceum realizowało we współpracy ze zrzeszającą wolontariuszy z całego świata organizacją AIESEC. Inicjatorką i koordynatorką tej współpracy jest prof. Ewa Sławska. Tym razem przybyli do nas: Caroline z Meksyku, Laura z Kolumbii, Onali ze Sri Lanki oraz Ibrahim z Algierii, a ich tymczasowymi rodzinami zostali uczniowie klasy dwujęzycznej 1e z wychowawczynią, prof. Kingą Dębicką.

 

 

 

 

Podczas warsztatów prowadzonych w języku angielskim mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących państw, z których przybyli nasi nowi przyjaciele. Każdy mógł zapytać o interesujące go szczegóły życia w jakże odmiennej od europejskiej kulturze. Oprócz tego, próbowaliśmy lokalnych specjałów. I choć nie wszystkim polskim podniebieniom zasmakowały niektóre niezwykle pikantne przekąski i przyprawy, ze smakiem zajadaliśmy się słodyczami, jakich próżno szukać w całej Europie. Ponadto, umiemy już liczyć do dziesięciu i zaśpiewać prostą piosenkę w języku sinhala, opowiedzieć coś o sobie po arabsku i hiszpańsku, a także zatańczyć skoczny taniec rodem z Meksyku. Graliśmy też w różne gry doskonalącęe umiejętność pracy w grupie i komunikację w języku angielskim. W ramach rewanżu, opowiedzieliśmy im o Polsce, nauczyliśmy tańczyć poloneza i śpiewać Przybieżeli do Betlejem pasterze. Mimo początkowych trudności z pięknymi, aczkolwiek trudnymi do wymówienia polskimi głoskami, wspólnie wykonaliśmy tę kolędę podczas "spotkania kultur" w licealnej auli, na które zaprosiliśmy także uczniów klas gimnazjalnych i ósmych szkół podstawowych . Obcokrajowcy zobaczyli też, jak wygląda tradycyjna wigilia.

W czasie tego wspaniałego tygodnia miało miejsce wiele zabawnych sytuacji, jak chociażby dziecięca radość mieszkańców cieplejszych regionów, którzy po raz pierwszy w życiu widzieli na żywo śnieg, ulepili bałwana, czy jeździli na łyżwach! Obiecali nam, że zostaniemy ugoszczeni, jeżeli postanowimy odwiedzić ich rodzinne strony. Szkoda, że już musieliśmy się rozstać.

Damian Błaszka, klasa 1e

zdj.15zdj.13zdj.12

Pn Wt Śr Cz Pt So N
9
15
20
26
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo