Rekolekcje Wielkopostne

Informuję, że w dniach 15 - 17.04.2019 r. w związku z trwającymi Rekolekcjami Wielkopostnymi obowiązywał bedzie podany niżej harmonogram pracy szkoły:

Klasy I - II - 15 -17.04.2019:

745 - 1105 - zajęcia przedmiotowe i opiekuńczo-wychowacze zgodnie z planem
1130 - 1230 - Rekolekcje Wielkopostne w kościele farnym

Klasy III:

15.04.2019 - pielgrzymka na Jasną Górę

16-17.04.2019:

745 - 1105 - zajęcia z przedmiotów maturalnych
1130 - 1230 - Rekolekcje Wielkopostne w kościele farnym
1300 - 1445 - zajęcia z przedmiotów maturalnych

Komunikat w sprawie strajku nauczycieli

W związku z planowanym strajkiem nauczycieli od dnia 8 kwietnia 2019 roku informuję, że akcja strajkowa nie stanowi przyczyny odwołania zajęć lub zamknięcia szkoły.

Podczas strajku szkoła zapewnia uczniom przebywającym na jej terenie bezpieczne warunki pobytu.

W czasie pobytu w szkole młodzież będzie uczestniczyła w zajęciach przedmiotowych lub opiekuńczo - wychowawczych.

Dyrektor szkoły

Proszę śledzić stronę szkoły oraz sprawdzać wiadomości w e-dzienniku, gdyż w razie zaistnienia jakichkolwiek zmian zostaną opublikawane stosowne komunikaty,

damian4Opadły już najsilniejsze emocje i minął pierwszy zachwyt połączony z niedowierzaniem. Nerwowo sprawdzam, czy to aby nie złudny sen. Cenne nagrody i – co najważniejsze – dokument uprawniający do przyjęcia na Uniwersytet Jagielloński leżą bezpiecznie na biurku.

XXI Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie to niewątpliwie interesująca propozycja dla wszystkich licealistów, którzy wiążą swoją przyszłość z szeroko rozumianymi naukami prawnymi i społecznymi. Na poszczególnych etapach przyszło mi zmierzyć się z zadaniami o różnym stopniu trudności sprawdzającymi wiedzę dotyczącą głównie polskiego systemu prawnego. Ścisły finał odbył się w Ostrołęce – mieście leżącym w północnej części województwa Mazowieckiego. Choć podróż do tego miejsca była wyzwaniem i naprawdę wyczerpująca, to muszę przyznać, że było warto. Wszedłszy na salę egzaminacyjną, wylosowałem pytania dotyczące: obywatelskiego nieposłuszeństwa, systemu ustrojowego Szwajcarii oraz trybu ogłaszania aktów normatywnych w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że finał ma formę ustną, co jest pewnym dodatkowym czynnikiem stresującym, jednakże dzięki odpowiedniemu nastawieniu i wsparciu pani profesor Ewy Lewandowskiej zachowałem względny spokój i pomyślnie odpowiedziałem na wspomniane zagadnienia, co pozwoliło mi zdobyć II miejsce spośród uczestników z całej Polski. Warto dodać, że takie wydarzenia są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poglądów z dziesiątkami osób o podobnych zainteresowaniach. Ponadto w trakcie debaty na temat granic wolności słowa, która miała miejsce w ostrołęckim Sądzie Okręgowym, mogłem sprawdzić swoje umiejętności erystyczno-oratorskie, co może stanowić pierwszy krok na drodze do wygłaszania porywających mów obrończych lub merytorycznych aktów oskarżenia w postępowaniach sądowych.
W powszechnej świadomości prawo jawi się jako dziedzina odległa, bo zarezerwowana dla prawników i polityków tradycyjnie postrzeganych jako elitarna i niedostępna „kasta”, a jego nauka polega na żmudnym „wkuwaniu” na pamięć tysięcy nudnych i niezrozumiałych powszechnie artykułów i paragrafów.
Uważam, że to błąd, bo prawo reguluje każdą dziedzinę ludzkiego życia – jest więc tak powszechne, jak newtonowskie prawo ciążenia. Każdy powinien znać swoje wolności i prawa i wynikające z obowiązującej Konstytucji RP, bo ich nieznajomość stwarza władzy dogodną możliwość stopniowego ich ograniczania. Jako przykład podałem tą wyjątkowo doniosłą myśl. W dużo bardziej przyziemnych sytuacjach warto znać swoje ustawowe uprawnienia. Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani przez nieuczciwą osobę lub okradzeni. Jak odzyskać swoje pieniądze i uzyskać zadośćuczynienie? Co zrobić z przypadającym spadkiem, by nie przyjąć też ukrytych długów. Na te pytania niesie odpowiedź prawo, dlatego warto się go uczyć. Pozwala ono doskonalić logiczne myślenie i czytanie ze zrozumieniem, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć się w gąszczu przepisów oraz właściwie odczytać ich sens. Mit o rzekomej elitarności i niedostępności prawa dla zwykłych śmiertelników także należy obalić, ponieważ wcale nie trzeba być uczniem tzw. elitarnego wielkomiejskiego liceum i mieć w rodzinie prawników, by osiągnąć jak widać sukces w tej dziedzinie.
Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić kogoś z Was do startu w zmaganiach olimpijskich oraz po części przynajmniej odczarować obraz tej interesującej nauki, jaką niewątpliwie jest prawo.
A w przerwach podróży udało się nam jeszcze odwiedzić kilka miejsc.

Damian Błaszka klasa 1e

damian1damian2damian3