Aktualności

IMG 6218O samorządności w rocznicę 4 czerwca.


Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego z okazji Jubileuszu 20 lat wprowadzenia podziału terytorialnego Polski i realizowanego projektu : „Społeczeństwo Obywatelskie” miałyśmy okazję zastanowić się nad ideą i istotą samorządności dziś - tj. 4 czerwca 2019 roku w tym właśnie miejscu.
Idea samorządności w Polsce sięga zaledwie roku 1989. W PRL-u, samorządność przejawiała się okazjonalnie, nie w życiu codziennym. Ograniczenia były wszechobecne a partia sterowała społeczeństwem. Warto dziś pamiętać, że urzędnik jest dla obywatela a nie obywatel dla urzędnika, a władza jest tylko dysponentem naszych pieniędzy. Przejrzystość ich wydatkowania jest kluczowym elementem funkcjonowania samorządu i samorządności obywatelskiej.

 

O tym mogłyśmy podyskutować wcielając się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w rolę jego przewodniczącego, zastępców i radnych. Fantastyczne interaktywne działanie. Poznałyśmy wiele ciekawych aspektów historyczno-społecznych i obywatelskich oraz kulisy pracy naszych 39 radnych. Nadto zwiedziłyśmy bardzo ciekawy i imponujący obiekt, którego głównym projektantem jest architekt Krzysztof Kozłowski. Według niego „obiekt winien odzwierciedlać szacunek dla zastanej przestrzeni historycznej oraz rangę ulokowanego w nim urzędu. Niezbędne w takim budynku są ład, prostota i czytelność. Obiekt winien budować ciąg skojarzeń, interpretacji dających poczucie otwartości, przyjazności, wspólnoty, bliskości, ale i powagi oraz pełnego spokoju i równowagi”. Kończąc spotkanie otrzymałyśmy miłe, tematyczne upominki.

 

IMG 6192IMG 6178IMG 6212

 

 

 

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Kontakt

kontakt

bip logo