Aktualności

 

rekrutacja bursa dokumenty

IFK 1Pokazową lekcją greki 26 listopada zakończyliśmy w tym roku kalendarzowym cykl spotkań edukacyjnych z pracownikami naukowymi Instytutu Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu. Wędrowaliśmy z Orfeuszem i Eurydyką przez wieki, śledząc, jak kształtowała się recepcja antycznego mitu o słynnych kochankach (dr Aleksandra Arndt). O tym, że średniowiecze i renesans tylko pozornie są sobie przeciwstawne, przekonywał słuchaczy prof. Piotr Bering. Profesor Monika Miazek-Męczyńska zabrała uczniów do średniowiecznego skryptorium, w którym mnisi podejmowali żmudny trud ocalenia antycznej spuścizny dla kolejnych pokoleń. O genezie nazwy naszego kontynentu mówiła dr Marlena Puk ( z pochodzenia wrześnianka!), a prof. Magdalena Stuligrosz z filologiczną skrupulatnością wykazywała mnogość greckich i łacińskich zapożyczeń w naszej ojczystej mowie. Z największym zainteresowaniem uczniowie podeszli do zamykającej cykl lekcji greki, którą przeprowadził prof. Piotr Stępień. Uczniowie docenili oryginalność pomysłu, by potraktować starożytną grekę jako język żywy.
„To była niezwykle ciekawa lekcja. Nauczyliśmy się podstawowych czasowników i pytań. Układaliśmy już nawet całe zdania! Niestety nasz czas był limitowany, ale pan profesor zaciekawił nas na tyle, że być może niektórzy zdecydują się w przyszłości pogłębiać wiedzę na temat języka greckiego.” (Natalia Polańska kl.2a)

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
5
6
7
8
9
10
11
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

szkola dialogu 2019

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Kontakt

kontakt

bip logo