Aktualności

ewa32020 3DAMIAN BŁASZKA - LAUREAT
NATALIA URBANOWICZ - FINALISTKA
Wielkopolskę i tym samym nasze Liceum reprezentowali : Natalia Urbanowicz z kl. 1c i Damian Błaszka z kl. 2e.
6,7,8 marca 2020 roku spędziliśmy na Uniwersytecie Białostockim w Białymstoku ,gdzie odbył się 3 częściowy etap centralny.
Do olimpiady w całym kraju przystąpiło prawie 1500 uczniów ze 142 szkół i 84 miejscowości.

 

 

 

 

 

 


Zakres merytoryczny obejmował stały program tematyczny: Blok I: historia najnowsza, współczesne stosunki międzynarodowe oraz aktualne wydarzenia – okres powojenny i XXI w. Blok II: wiedza o społeczeństwie, prawoznawstwo, konstytucjonalizm, prawo międzynarodowe. Blok III: wiedza o prawach człowieka. oraz w roku 2019/20 zmienny program tematyczny - KPC a prawo rodziny i dziecka do ochrony.
Najważniejsze uprawnienia przysługujące laureatom i finalistom etapu centralnego to "indeksy" - zwalniające z postępowania rekrutacyjnego na wyższe uczelnie. Wybór jest naprawdę szeroki: UAM w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Gdański i wiele innych ciekawych propozycji edukacyjnych, wartych przemyślenie i zastanowienia się. To zapewne miłe uczucie. Natalia stała się posiadaczką indeksu już w klasie pierwszej, podobnie jak Damian.
Udało się nam wygospodarować też kilka chwil na mały spacer, historycznym szlakiem od Pałacu Branickich , jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej zwanym „Wersalem Północy”, po nowoczesność.

Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem. Źródłem wszystkich praw i wolności jest godność każdego, warto podkreślić każdego człowieka, niezależnie od wszelkich różnic między ludźmi. Obecnie w tak dynamicznie i nieprzewidywalnie zmieniającej się rzeczywistości to kluczowe, wręcz pryncypialne zagadnienia, tak w wymiarze moralnym, etycznych postaw, zachowań, wyborów czy decyzji. Podmiotem praw człowieka jest jednostka, ich przestrzeganie powinno być gwarantowane i chronione przez państwo. Wiedza o nich winna być powszechna.

Serdeczne gratulacje dla naszych Olimpijczyków. To wspaniały sukces.
Zachęcam wszystkich. Warto podejmować takie wyzwania. I nie zrażać się trudnościami.

ewa42020 4ewa22020 2ewa12020 5

Pn Wt Śr Cz Pt So N
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

szkola dialogu 2019

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Kontakt

kontakt

bip logo