Konkursy

Henryk Sienkiewicz tloObchodom Roku Sienkiewicza w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci towarzyszą różne wydarzenia służące popularyzacji wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Jedną z bardziej znaczących inicjatyw jest Ogólnopolski Konkurs Historycznoliteracki zorganizowany przez Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy Instytucie Badań Literackich w Warszawie. Jeszcze przed wakacjami chęć udziału w nim zgłosiły dwie uczennice liceum – Jagoda i Zuzanna Łojko z obecnej klasy IIa.

Dziewczyny brały udział w specjalnych akademickich wykładach, dużo czytały z Sienkiewicza i o Sienkiewiczu, by w efekcie móc napisać własną rozprawę na wybrany temat.

 

Powstały dwie prace o wartościach ostatecznych w „Quo vadis” (Uczta wydrążonych ludzi – motyw śmierci i ciemności w powieści) oraz w „Panu Wołodyjowskim” (Nowe Jeruzalem – Sienkiewicz wobec pytań ostatecznych, autorytetu i wolności). Po weryfikacji rozpraw przez polonistów z UAM w Poznaniu cztery prace z całego okręgu wielkopolskiego zostały zakwalifikowane do etapu centralnego w Warszawie. Po ponownym sprawdzeniu przez komisję warszawskich polonistów zaproszono do części ustnej i finalnej konkursu trzech uczestników, wśród których znalazły się nasze humanistki bliźniaczki. Z nieskrywaną satysfakcją, dumą i radością informujemy, że Jagoda otrzymała tytuł laureata, a Zuzanna została wpisana w poczet finalistów konkursu. Nagrodą dla zwycięzców jest literacka wyprawa do Rzymu śladami Litwosa. Gratulujemy pięknego sukcesu i czekamy na kartkę z Włoch!

Konkurs Sienkiewiczowski laureaci 4 1024x683Konkurs Sienkiewiczowski Fotorelacja 32 1024x683Konkurs Sienkiewiczowski Fotorelacja 13 1024x683

 

 

 

 

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5

logo taplo

logo UE rgb 1

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo