Biblioteka

biblioteka1Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku była to wystawa cytatów z literatury polskiej i obcej oraz przedstawiająca znanych i nieznanych bibliotekarzy.

Na początku października pojawiły się myśli i cytaty pisarzy, a w bibliotece każdy mógł zabrać

„... cytat dla siebie...”. Może niektórych skłoniły one do działania, bowiem „Pokonanie siebie i swoich słabości, to większy sukces niż pokonanie wielotysięcznej armii” (Colleen Houck); może ktoś dostał wskazówkę, bo „To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia” (P. Holbach); może ktoś się na chwilę zatrzymał, przecież „Zawsze na świecie ktoś na kogoś czeka” (Paulo Coelho); może ktoś się uśmiechnął, bowiem „Świadomość, że cuda się zdarzają, wielu ludziom daje siłę do życia” (Matthew Quick), a „Każde zakończenie stanowi początek czegoś nowego” (Libba Bray).

 

W połowie miesiąca poznaliśmy kilkoro znanych i nieznanych bibliotekarzy. Mogliśmy przypomnieć sobie lub dowiedzieć się, że chiński przywódca komunistyczny Mao Tse-Tung w 1919 roku otrzymał posadę pomocnika bibliotecznego i jednocześnie studiował zaocznie na Uniwersytecie w Pekinie; Johann Wolfgang von Goethe - niemiecki poeta, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, od 1797 roku aż do swojej śmierci był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze; jako wolontariusz w Bibliotece Mazarine od 1895 roku pracował Marcel Proust - francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku; Piotr Machalica - aktor teatralny i filmowy, w czasach licealnych dorabiał m. in. jako goniec w gazecie i pomocnik bibliotekarza.
Skończył się Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ale zostały książki i słowa. I zostali ludzie, którzy nie potrafią bez słów i książek żyć.


Czytajmy „I niech los zawsze wam sprzyja” (Suzanne Collins).

 

biblioteka01biblioteka02biblioteka03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
9
15
20
26
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo