Biblioteka

Dzień książki1,,Słowa, słowa, słowa” pisał William Szekspir. W istocie słowa to nieuchwytna i niepojęta potęga. Ludzie od wieków lubowali się w tych niepozornych połączeniach liter, w ich mistrzowskich splotach tworzących nieprzebrane, nieskończone przestrzenie. Ze słów wznosili pomniki ,,wyższe od spiżowych piramid”, w słowach znajdowali ucieczkę od absurdów i rozczarowań realnego świata. Spisywane historie od wieków miały duży wpływ na życie człowieka, kształtowanie jego świadomości i percepcji świata. Setki czytelników Goethego, którzy doświadczyli nieszczęśliwej miłości szło śladami młodego Wertera, a fikcyjny miłośnik romansów rycerskich Don Kichot, niósł ideały rycerskości przez świat, który tych ideałów nie chciał, nie potrzebował.

 

Tak znamienne i fenomenalne zjawisko jakim jest literatura musiało doczekać się własnego dnia w roku i został nim 23 kwietnia. Data ta bynajmniej nie jest przypadkowa, lecz stanowi hołd dla wybitnych tkaczy słownych kobierców. 23 kwietnia żegnał bowiem choćby Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa w ich podróży po ziemskim padole.
Z okazji tegorocznych obchód Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie Liceum podzielili się ze sobą literackimi miłościami. Polecane tytuły objęły szerokie spectrum, od kultowego ,,Małego księcia” i ,,Robinsona Crusoe” po młodzieżowe ,,Gwiazd naszych wina”, filozoficzne ,,Bóg nigdy nie mruga” i psychologicznego ,,Ptaśka”. Wśród licealistów znaleźli się miłośnicy Hobbitów, wierni czytelnicy Tolkiena, młodzi detektywi pochłaniający utwory Agaty Christie i uczniowie Hogwartu J.K. Rowling. Wśród wymienionych autorów nie zabrakło Marka Twaina, romantycznego Nicolasa Sparksa i zaskakującego Stephena Kinga. Miejsce znalazło się również dla polskich twórców popularnych serii, Andrzeja Sapkowskiego i Małgorzaty Musierowicz. Licealiści wzięli także aktywny udział w dzieleniu się swoimi czytelniczymi motywacjami. Pisali o magicznych właściwościach książek, przenoszących do odmiennych rzeczywistości i rzucających czar niepamięci. Przede wszystkim jednak Licealna młodzież postrzega powieści jako swoich mentorów i nauczycieli życia, strawę dla spragnionej cudowności wyobraźni.
Mimo wzbudzających obawy wyników czytelnictwa w Polsce, obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich we wrzesińskim Liceum pokazały, że niepokój jest zupełnie nieuzasadniony. Wśród młodych ludzi apetyt na słowa wydaje się wyłącznie wzrastać. Obawy może wzbudzać jedynie pytanie, czy jedno życie starczy na jego zaspokojenie. Problem ten jednak znalazł już swoje rozwiązanie, Józef Czechowicz napisał przecież, ,,Ten kto czyta książki-żyje wielokrotnie”.

 

Jagoda Łojko

 

Dzień książki2Dzień książki3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
9
15
20
26
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo