Biblioteka

biblioteka 01Wiek XXI jest wiekiem obrazu, kolorowych, migających kartoników przesuwających się z nieuchwytną dla oka prędkością. Litery? Świat obrazu jest światem dźwięku, wrażeń wizualnych, słuchowych. Żeby człowiek mógł czytać litery, obrazowy pęd musiałby się zatrzymać, a dla ,,przerwy” nie ma miejsca w obrazkowym świecie. Obrazkowy świat to natłok, prędkość, kolor... Ale choć książki stały się planem drugim, to jest to plan rozchwytywany przez twórców ,,ruchomych obrazków”, studnią pomysłów i inspiracji.
Właśnie adaptacje filmowe były tematem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych we wrzesińskim LO. Poprzez tworzone obrazy plastyczne, uczniowie LO powstrzymali ,,obrazkowy pęd” jego własną bronią. Pochodzące z książek sentencje, opatrzyli ilustracjami wzorowanymi na ich filmowych adaptacjach, tym samym zmuszając rówieśników do zwolnienia kroku, lektury, refleksji...

Jagoda Łojko
Zuzanna Łojko