Biblioteka

narodowy program1W związku z przystąpieniem naszej szkoły, w bieżącym roku szkolnym, do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, nasza biblioteka wzbogaciła się o 462 woluminy. W ramach Programu wszystkie oddziały w naszej szkole zrealizowały projekty, które były jednym z kryteriów Programu. Uczniowie klas pierwszych mieli indywidualnie wskazać z księgozbioru biblioteki szkolnej 1 książkę, którą zabraliby ze sobą na trzydniowy pobyt na bezludnej wyspie. Zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje saga „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Tuż za nią plasuje się Forman Gayle z „Zostań jeśli kochasz” i „Wróć jeśli kochasz”. Na liście książek znalazły się także najpoczytniejsze obecnie kryminały autorstwa Tess Gernisten „Dolina umarłych”, „Sobowtór”, „Grzesznik”, a także seria książek Charlotty Link i Camilli Lackberg.

Ponadto wśród najczęściej wymienianych tytułów znalazły się:


”Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes
„Zmierzch” Stephenie Meyer
„Anioły i demony” Dan Brown
„Szeptem” Becca Fitzpatrick
„Hopeless” Colen Hoover
„Pamiętnik” Nicolas Sparks
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” JRR Tolkien
„Dziewczyna z pociągu” Paul Hovkins
„Hera moja miłość” Anna Onichimowska
„Buszujący w zbożu” J.D. Salinger
„Gra o tron” George RR Martin
„Stowarzyszenie umarłych poetów” NH Kleinbaum
„Love, Rosie” Cecilia Ahertn
„After” Anna Todd
oraz serie książek Cassandry Clare, Veronici Roth oraz Sary J. Maas.


Uczniowie klas drugich wybierali z księgozbioru biblioteki szkolnej 1 książkę, którą wprowadziliby do kanonu lektur szkolnych liceum ogólnokształcącego. Książki, które znalazłyby się w kanonie lektur zmodyfikowanym przez naszych licealistów to:


„Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown
„Zostań jeśli kochasz” Forman Gayle
„Apotem przyszła wiosna” Agnieszka Olejnik
„Eragon” Christopher Paolini
„Ono” Dorota Terakowska


Poruszają trudne tematy, które są warte podjęcia rozmów w środowisku młodych ludzi, kształtują wzorce zachowań, przedstawiają kwestie konsumpcjonizmu i jego negatywnego wpływu na życie.
To najczęściej powtarzające się argumenty przedstawione przez uczniów.


Uczniowie klas trzecich indywidualnie w formie recenzji wybierali z księgozbioru biblioteki szkolnej książkę, którą poleciliby przeczytać swojemu przyjacielowi uwzględniając jego pasjei zainteresowania.


Oto lista tytułów, które najczęściej były polecane:
„Bóg nigdy nie mruga” Regina Brett
„Przebudzenie” Stephen King
„Carie” Stephen King
„Lśnienie” Stephen King
“Pani Mercedes” Stephen King
„Love, Rosie” Cecila Ahern
„Zmierzch” Stephenie Meyer
„Hoopeless” Coleen Hoover
„Zbrodnia i kara” Fedor Dostojewski
„Kropki” Włodek Markowicz
„Wróć jeśli pamiętasz” Gayle Forman
„Ostatnie życzenie” Andrzej Sapkowski
„Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes
„Szklany tron” Sarah J. Maas
„Korona w mroku” Sarah J. Maas
„Zostań jeśli kochasz” Gayle Forman
„Rywalki” Kerry Cass
„Miasto kości” Cassandra Clare
„Oskar i Pani Róża” Eric – Emmanuel Schmitt
„Michael Jordan. Życie” Roland Lazenby
„Uczta dla wron: Sieć spisków” George R.R. Martin
„Gra o tron” George R.R. Martin
„Inferno” Dan Brown
„Pamiętnik” Nicholas Sparks
„Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown
„Zaginiony symbol” Dan Brown
„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson
„After” Anna Todd
„Kuba” Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik
„Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk


Ponadto wszystkie klasy miały możliwość udziału w konkursie polegającym na zaprojektowaniu okładki dla książki "Dzieje Tristana i Izoldy", lektury szkolnej w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego. Prace, które można było obejrzeć podczas wystawy z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, złożyły Marta Maćkowiak (kl. 1D), Monika Szczygieł (kl. 2A), Aleksandra Kurpik i Joanna Kotecka (kl. 2B) oraz Angelika Mikołajczyk (kl. 3E).

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
9
15
20
26
28
29
30

logo UE rgb 1

logo taplo

bohaterON

wolontariat z klasą

logo karta szkolna

magisterscholasticus

dopalacze nafb kopia

Galerie zdjęć

Kontakt

kontakt

bip logo