30 września 2024 r. nauczyciele wysłuchali wykładu online p. dra Mariusza Menza „Jak opowiadać o historii, aby uczniowie ją polubili?”

Historia w szkole ciągle wywołuje kontrowersje. Jak rzadko który przedmiot jest podatna na wpływy polityczne. Dla jednych ma być realizacją narodowej polityki historycznej (np. kontrowersje wokół wspólnego podręcznika polsko-niemieckiego czy wycofanego niedawno przedmiotu historia i teraźniejszość), dla innych ma służyć pożądanym zmianom społecznym (np. postulat większej obecności kobiet w narracjach podręcznikowych). Czy te spory interesują jednak uczniów? Dlaczego historia staje się przedmiotem coraz bardziej nielubianym? Może nie umiemy o niej  w sposób ciekawy opowiadać? Podczas wykładu pokazane zostały przykłady historii nieoczywistych, intrygujących i mało znanych. To wykład nie tylko dla humanistów. Wszyscy jesteśmy bowiem w większym bądź mniejszym stopniu uwikłani w przeszłość. Choć nie wszyscy mamy tego świadomość.